Bu Blogda Ara

Jakolarda Beslenme ( 2. Bölüm )


KUŞUNUZ MEYVE YEMİYORSA

Kuşunuzun sindirim ve boşaltım sisteminin iyi çalışabilmesi için meyve yemesi önemlidir. Papağanınızın kuru mamasını kaldırın.3-4 saat yiyecek bir şey vermeyin ve acıkmasını sağlayın. Sonra yemesini istediğiniz meyveyi ikram edin. İlgilenmezse kafesin tellerine takın. Bunu her gün tekrarlamalısınız.Yemesini istediğiniz meyveyi kafesin önünde siz de yiyin.Genelde papağanlar sahiplerinin yediği yiyecekleri daha iştahla yerler.

Vitamin

Papağanlar seçici davranabildiklerinden besinlerden yeteri derecede vitamin alamayabilirler. Bu açıklarını kapatmak için veteriner hekiminizden ya da veteriner ilaçları satan yerlerden kolaylıkla bulabileceğiniz vitamin tozunu kullanabilirsiniz. Küçük papağanlarda bir fiske büyüklüğünde vitamin haftada bir kez suyuna katılarak verilebilir. Papağanlarda su tüketimini en fazla yem tüketimini takip edin. Dolayısıyla suyun yem verilmeden hemen önce hazırlanarak verilmesi ve 4-5 saatlik sürenin ardından dökülerek suluğun temizlenmesi gerekmektedir. Sürenin çok fazla uzaması suda çeşitli bakterilerin üremesine yol açmakta ve papağanınızın sağlığını tehdit etmektedir. Ayrıca tam verim alınabilmesi için vitamin katkılı suyun direkt güneş ışığından korunması gerekmektedir.

Papağanlar hızlı işleyen sindirim sistemleri dolayısıyla sularına katılan vitaminleri ve özellikle B vitaminini hızla vucuttan atmaktadırlar dolayısıyla bahsi geçen vitaminler doğal sebze ve meyvelerin yerini tutmamakta, sadece bir kısım eksiklikleri telafi etmektedir. Papağanınıza özellikle erken dönemlerde sebze / meyve yeme alışkanlığı kazandırmanız şiddetle tavsiye edilir.

Genel olarak vitamin tozlarının pek çoğu aynı etkiye sahiptir ancak amino asit katkılı ürünleri tercih etmeniz tavsiye olunur.

Not: Papağanınızı ilk aldığınızda bir hafta boyunca her gün vitamin vermeniz yararlı olabilir. Yer değişikliği gibi nedenler stres seviyesini yükselttiğinden, papağanların bağışıklık seviyeleri düşmekte ve hastalıklara açık hale gelmektedirler. Vitamin takviyesi bu gibi istenmeyen durumları engellemektedir.

 

Mineral

Tüy ve kemik sağlığı açısından mineral takviyesi gereklidir. Yumurtlama döneminde mineral katkısı biraz artırılabilir. Piyasada bulunan bu solüsyonların yerine gazı alınmış soda da kullanılabilir, ancak mineral solüsyonlarının tercih edilmesinde fayda vardır. Yumurtlama döneminde doğacak yoğun kalsiyum ihtiyacını karşılamak amacıyla çok iyi haşlanmış bir yumurtanın kabuğu, zarı alınarak ve çok küçük parçalara ayrılarak verilmelidir. Bu toz, verilecek meyve ve sebzelerin üstüne serpilebileceği gibi meyve ve sebzeler rendelendikten sonra karıştırılarak da verilebilir. Bu şekilde tüketilmemesi halinde iyi haşlanmış bir yumurtanın yarısı kabuğu ile birlikte de verilebilir. Hazırlanacak karışımlar ve haşlanmış yumurta birkaç saat içerisinde bozulduğundan her defasında taze olarak hazırlanması ve kafes içerisinde fazla bekletilmemesi gerekmektedir.

Kafese koyacağınız mineral katkılı gaga taşı hem papağanın gagasının fazla uzamasını engellemekte hem de kafes ortamında mahrum kaldığı bazı mineralleri sağlamaktadır.

Not: Papağanınızı ilk aldığınızda vitamin takviyesinin ardından bir hafta boyunca her gün mineral vermeniz yararlı olabilir.

 

Kum

Papağanlar, üst gagalarının iç kısmında bulunan pütürlü yüzey sayesinde yiyecekleri çok küçük parçalara ayırabilmekte ve kanarya, saka vb. kuş türlerinin aksine kuma çok az miktarda ihtiyaç duymaktadırlar. Birkaç ayda bir, yemin üzerine bir miktar kum dökerek ya da ayrı bir kap içerisin kafesine asarak bu ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz.

 


PAPAĞANLARDA BESLENME KONUSUNDA BAŞKA BİR YAZI :

Yaşamın giderek zorlaşması, iş hayatının stresli bir ortamda geçmesi insanların yeniden doğaya yönelmesine neden olmuştur. Ev hayvanların beslenmesi, insanları stresten uzaklaştırır ve günün yorgunluğunu giderir, insanları birbirine yaklaştırır. Yaşamak, doğadaki diğer canlılar gibi kuşlarında en doğal hakkıdır ve buna saygı duyulması gerekmektedir. Yaşadıkları doğal ortamdan alınarak kafeslerle çevrili küçük bir ortama konulan bu kuşların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gerekli koşulların sağlanması kuş severlerin gerekli bilgi ve tecrübesine bağlıdır. Doğada değişik renk ve ötüşlere sahip olan kuşlar kuş severlerin ilgisini çekmektedir. Ancak farkına varmadan gösterdiğimiz bu ilgi ve ödediğimiz her para kuşların soylarının yok olmasına neden olmaktadır.
Papağanlar Asya ve Amerikanın tropikal bölgelerinde ve Avustralya kıtasında (geniş bir yelpaze içerisinde) dağılım göstermektedir. Papağanların bir çok çeşitleri vardır. Ufak bir serçe iriliğinde oranları olduğu gibi, iri aralar gibi uzunluğu 90 cm’i geçenleri de bulunur. İkisi öne ikisi arkaya yönelen parmakları olan zygodactyle tipte ayaklar taşırlar. Bu yüzden bazı kaynaklarda papağanlarda, ağaçkakanlar (pcittaciformes) takımının alt takımı olarak kabul edilmektedir. Bu iki kuş grubuna birden tırmanıcı kuşlar denir. Ayaklarında yakalayıcı tırnaklar taşırlar, tırmanırken gagalarını üçüncü ayak olarak kullanırlar ve çok iyi tırmanırlar. Besin alırken ayaklarını bir el gibi kullanabilirler ve çoğunlukla solaktırlar. Gaga özellikle dane ve çekirdek yiyenlerde çok kuvvetli ve dolgun yapıdadır (Anmadon ve Gilliard ,1996).
1980’ li yılların sonlarına kadar doğal yaşama ortamlarındaki egzotik hayvanların ithalatı Amerika’nın birçok eyaletinde serbestçe gerçekleşiyordu. Doğal olarak Peru papağanları da zengin ya da meraklı müşterilerin ilk tercihleri arasındaydı. Eğer çevreciler olaya el koymamış olsaydı, kim bilir, belki de bugün nesli tükenmek üzere olan yüzlerce canlılar arasında anılırlardı (Anonim, 1995).
Bugün Avrupa ve Amerika ’da sadece kafeslerde üretilen kuşların satışına izin verilmektedir. Kafeste kuşların üretilme yoluna gidilmesi yasadışı avcılığın sonunu getirecek en etkili önlemdir. Aslında kafeste üretilen (Geniş salmalarda) papağanlar doğadan yakalananlara oranla çok daha pahalıdır ancak eğitilmeleri daha kolay olduğundan bunlara olan talep yüksektir. Bugün modern hayvanat bahçelerinin kurulduğu ülkemizde, papağanların beslenmesi ve üretimi konusunda deneyimli zooteknist ve biyolojist az sayıdadır. Bu makalede, zooteknist ve biyolojistlere papağanların beslenmesi konusunda pratik bilgiler vererek bu konuya dikkat çekilmesi amaçlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.